Site Overlay

DÜNYALOJİ HAKKINDA

Yaşıyor, okuyor, dinliyor, izliyorum. Düşünceler eşlik ediyor eylemlerime ve harfler yontuyor, kelimeler şekillendiriyor, cümleler icat ediyor, melodiler diziyor ve evrenin boş bulduğum yerlerine kazıyorum.

Bu benim bilimim, dünyaloji diyorum.

Aydın Oksay
orange1 - Dünyaloji

Bundan 15 yıl önce ilk blogumu açtığımda Depresif Günlük koymuştum adını, beni ergenliğimde ve gençliğimde yerle bir eden bir hayata ithafen… “Otomatik Portakal” filmi için yapılmış manidar bir portakal eşlik ediyordu profil resmim olarak. Uzun yıllar hep avatarım oldu bu resim.

“Dijital zamanların en iyisiydi, dijital zamanların en kötüsüydü”, internetin KBit hızlarından Mbit hızlarına yeni yeni geçtiği günleri yaşıyorduk, kotalı paketlerle bağlanıp aman çok gitmesin de internetsiz kalmayalım diye ihtiyatın dibine vuruyorduk. İnternette üç beş servisle idare edip, derdimizi forumlara döküyorduk ki blog denen bir şey duyduk. Ne olduğunu anlamak bile biraz zamanımızı aldı ama kavrayınca başladık yazmaya.

İlk blogumu, yönetici olduğum bir forumun webmaster’ının tüm yöneticilere tahsis ettiği alt alan adında açışımı, hem de joomla ile açışımı hiç unutmuyorum. İşte ilk depresif günlük oydu, DGv0.1

dg header - Dünyaloji

Sonra blogspot’a transfer, sonra ücretsiz yabancı hostlarla denemeler, Türkiye’den hostinglerde saç baş yolmalar, derken yaza sile taşına yerleşe yıllar içinde DGv6.0’a kadar geldiğimde artık depresif günlük bir gençlik heyecanı dedim kendi kendime. Hala durur gerçi alanadı cephaneliğimde.

Artık genç-yetişkindim, çalışmaya başlamış takım elbiseyi giyip kravatı boynuma geçirmiştim. Depresif günler maziye doğru kayıyordu, bir yenilik lazımdı derken önce Kozmogirift sonra da Dünyoloji ortaya çıktı. Kozmogirift çok uzun süre yaşayamadı belki ama Dünyaloji hala ayakta.

Dünyaloji
Dünyaloji

Neler yazıp silmedim ki burada. Ama hiç bir trendin peşine takılıp sürüklenemedim, gerçek hayatta olduğu gibi. Yıllardır maymun iştahlı oluşumdan az gezmedi dünyaloji hostingler arasında. Ama artık bu son olsun diyorum, artık bir liman bulup demir atmak, bir kent bulup yerleşmek ve büyüyüp yeşermek gerek dedim en sonunda. Versiyon ismi vermeyi de çoktan bıraktım -kapıldığım tek trend buydu belki de- yoksa iPhone modelleriyle yarışacak duruma gelirdi Dünyaloji.

Kısa hikayemiz böyle.

Uzunu içerdeki sayfalarda.

İçerdeki yazıları beğendiyseniz, yeni yazılardan haberdar olmak için haftalık özet bültenine abone olabilirsiniz.

50% Complete

Her Cuma akşamı yeni içerikler avcuna düşsün ister misin?

Holler Box