Site Overlay

Mutlaka İzlenecek Filmler Serisinden: Mr. Pip [2012]

Mr. Pip

İnsanın evinden utanması en berbat şeydir…

Büyük Umutlarınız vardır, ama hayat hep istediği deliğe yuvarlar topu. Karşınıza çıkanlar ve çıkacaklar pusulanızı bozar, yönünüzü değiştirir, alır götürür düşünmediğiniz yerlere.

Geçmişi olmayan bir aziz, geleceği olmayan bir günahkar yoktur.

Mr. Pip, daha ilk birkaç dakikasında Charles Dickens ile çekiyor içine ve Büyük Umutlar ile harmanlanmış öyküsü – kimi zaman basit kalsa da – genelindeki değişken duygusallığıyla, sürprizleriyle, şiddetiyle akıntısına alıp götürüyor izleyiciyi.

İç savaş halindeki siyahi bir ülkenin küçük bir adasında, siyah halkın içinde tek beyaz adamı oynayan Hugh Laurie (Nam-ı diğer Doctor House), çizdiği gizemli ve bedbaht karakterle (Mr. Watts) müthiş bir oyunculuk sergiliyor.

Kendini “Büyük Umutlar” hikayesinin içinde bulan – içine koyan – Matilda karakterini canlandıran Xzannjah Matsi, Hugh Laurie’den aşağı kalmıyor performansında, hatta daha da güzel rol kesiyor desem yeri .

Bu çok boyutlu öyküde iyi-kötü birbirine karışıyor, yüzeysel geçtiği zannedilen durumlar bile iz bırakıyor. Mesleğim dolayısıyla okul ortamından nasiplenen filmler beni daha kolay içine çekiyor elbette. Ayrıca tropikal manzaralar ile ayrı bir izleme zevki oluşuyor. Yönetmen sakin, duru ve etkileyici anlatıyor hikayeyi, hayatı alıp tıpkı hayatın kendisi gibi karşımıza koyuyor.

2021’e Özel Not: 7-8 yıl önce yazmışım bu değerlendirmeyi ve silinip gitmiş. Blogumda mutlaka yayında olması gerekiyordu, ve artık yayında.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50% Complete

Her Cuma akşamı yeni içerikler avcuna düşsün ister misin?

Holler Box