Site Overlay

Elveda Korona – Merhaba Korona

Maskeli Şapka

Bugün yepyeni bir gün, bugün yepyeni bir yıl…

Yukarıdaki cümleyi nasıl okuduğunuzu bilmiyorum fakat benim tonlamam hiç de iç açıcı değildi.

Dün gece yarısı 2020 yılını bitirip 2021 yılına başladık. Otuz küsur senede bir o kadar yılbaşı yaşamış birisiyim ama bu yılbaşı kadar ifadesiz, sönük, hedefsiz, sıradan geçen bir yılbaşım olmamıştı. Daha ergenliğimde okulun yemekhanesinde kabak çekirdeği çitleyip nöbetçi öğretmenin zevkine göre seçilmiş programları izleyerek geçirdiğim, hatta askerde er gazinosunda portakal soyup «aç aç gelmiş» muhabbeti yapanlardan uzaklaşmaya çalıştığım yılbaşlarında bile yarının daha iyi olacağına, yeni başlayan yılın mutlaka güzel şeyler getirmeye gebe olduğuna dair umutlarım hep olmuştu. Dün gece ise balkona çıktığımda duyduğum birkaç komşu çocuğunun çığlıkları ile sesi olup kendisi görünmeyen havai fişeklerle girdiğim yıl, biten yıldan daha yeni bir şey vaat etmiyordu.

Bir virüs 7 milyar insanı dize getirdi diye özetlenebilir 2020. Korktuk, haklıydık korkmakta; ucunda ölüm olan her şeyden korkarız biz insanlar, normaldi. Saklandık, evlerimize sığındık, senden güçlü tehditlere karşı yapılacak en faydalı iki şeyden biriydi; kaçmak veya saklanmak, kaçamazdık, saklandık, normaldi. Diğer önlemler ise hep birbiriyle çelişip durdu aylar boyunca. Bu işte yeni-normaldi.

Maskeli - Dünyaloji

İlk günlerini hatırlıyorum da salgının, hepimizi birer temizlik manyağı olduk söylenenleri dinleye dinleye, kargo paketlerini balkonda havalandıranlar oldu saatlerce, su damacanalarını yıkayanlar, daha ekstrem örnekler de vardır mutlaka. İlk zamanlar maskenin bir işe yaramayacağı, dokunma sebebiyle yayıldığı konuşuldu, maske yerine eldiven taktığımı hatırlıyorum uzun süre, sonra maske daha önemli dediler, maske yoktu, maskeyi devlet verecek dediler, maske hala yoktu, maskesiz marketlere girilmez dediler, birileri bir yerlerden maskeye ulaşıyordu ama bizde hala maske yoktu. Derken hatlar bir yerde karışmış olmalı ki havalar ısındığında tehdit azaldı dendi, duyan herkes kendini sokağa attı. Sonraki aylar boyunca tek denen şey «kendinize dikkat edin» oldu. Sonra sonbahar oldu, hatlar bir kez daha karışmış olmalı ki hasta sayıları konusunda atışmalar yaşandı, birden hasta sayısı 20 misline falan çıktı, «ne oluyoruz» demeye kalmadan yasaklar karmakarışık bir hal almaya başladı, yasak dekoderlerine ihtiyaç duyduk ne yasak ne serbest anlayabilmek için. Aklımızın bir köşesinde hemen her yasak için «neden» sorusu ortaya çıkmaya başladı, «iyi de o öyleyken bu neden böyle» «neden o vakit değil de bu vakit» «neden o işyeri değil de bu işyeri» soruları en favori sorular haline geldi ama cevapsız kaldı. Mesela hafta içi saat 21.30’da yaptığım yürüyüşlerime ve hafta sonları 7km sabah koşusu alışkanlığıma elveda demek zorunda kaldım. İşe gidip gelirken de maskeden filtrelenmiş havayı soluduğum için ciğerlerimin, uzun süreli oturur pozisyondan dolayı kas ve eklemlerimin güçsüzleştiğini hissediyorum.

2021 işte bu nedenlerini sorgulatan ve adına önlem denen garip kurallarla yaşamaya alışmak için, korumaya çalıştığımız sağlığımızı zayıflatan uygulamaları 2020’den devralıp, ondan pek de farklı bir yıl geçirmeyeceğimizi daha ilk gününden belli etti. Yıllar önce “Aslında Hayat Sokakta” derdi Okan Bayülgen, “Sokağa çıkın” derdi, bugün desek içeri gireriz büyük ihtimalle. Şimdi hayat yatakta, hepimiz birer Oblomov olma yolunda ilerliyoruz. Kontrolü kolay, yönetimi rahat bir toplum olarak hizalandık en sonunda, artık sağlığı korumaktan çıktı bu durum, kontrolü sıkılaştırma olarak güncellendi. «Kır dizini otur evinde» [ya da güncellenmiş haliyle «Aç dizini otur evinde, zaten bölümü 3 -4 saat olan dizi yapıyoruz, izle akşamın geçsin»] «Akşam dokuzdan sonra dışarı çıkma, hafta sonu da sadece en yakın markete gidebilirsin, başka yerde görürsem bozuşuruz» yeni yılda da uzunca bir süre bizimle olacağa benziyor.

Her şeye rağmen, hepinize sağlıklı yıllar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50% Complete

Her Cuma akşamı yeni içerikler avcuna düşsün ister misin?

Holler Box