Bir filmi izlemek için kriter olarak afişini alırız önce ele çoğu zaman. Ya da belki bir fragmanını izleriz. Gazete/dergi eleştirilerine göz atarız ya da. Ben kritik yazıları kısmına hiç bulaşmam, IMDB puanları asla benimle senkronize çıkmadığı için genel beğeniye de pek dikkat etmem. Film seçerken, kimin oynadığına, kimin yönettiğine, hatta ismine bile dikkat etmem. Rastgele filmler indirip izlemeyi tercih ederim, çoğu zaman fragmanını bile izlemem. Film hakkındaki tek kriterim posteridir izlemeden önce. İzledikten sonra ise, şöyle bir internete göz atarım fragmanı nasılmış, ne söylenmiş hakkında diye. Bu da öyle sıradan bir film gecesiydi ve Remember Me izlenme sırasını bekliyordu klasöründe.

Posterinde, -ilk filmindeki hüsranımdan sonra, peşisıra gelenleri izlemediğim- Twilight serisindeki vampiri, bir de pek çok filmde gördüğüm -ama ne filmlerini ne de ismini hatırlamadığım- sarışın güzel kızı, romantik-komedi tadında bir pozda gördüğüm için uyuşuk bir zaman geçirmeye hazırlamıştım kendimi. Hiç de öyle başlamadı. Hiç de öyle ilerlemedi. Hiç de öyle bitmedi.

Remember-me.jpg

Bu yazıyı yazmadan önce, arayıp fragmanını izledim. Posterindeki ergen-romantik-komedi havası, fragmandan da buram buram yayılıyor. Ama film çok yoğun. Tüm yüzeyselliğine rağmen, etkileyici. Kimi zaman kesintiler, boşluklar var, akıcılığı ara sıra duraksıyor. Bunlar da aslında ağır öyküyü, hafif bir havada anlatma çabasından doğuyor belki de. Bu yoğun öyküyü, hiç dramatize etmeden, çektiği çizgilerin üzerinden tekrar geçmeden çizdiği gibi bırakarak, büyük veya küçük ayrımı yapmadan her olayı aynı dengede tutarak anlatıyor ve o bile yetiyor. Oyuncular ise, gerçekten, beklentimin çok çok üzerinde performanslar sergiliyor.

Hiç bir spoiler vermeden yazıyı tamamlamaya çalışıyorum, çünkü en küçük bir şey kaçarsa elimden, tüm büyüsü bozulabilecek bir film bu. Afişi, fragmanı bir teenager filmini gösteriyor bile olsa, yine söyleyeyim, hiç de öyle değil. Kısacası; izleyin, etkileneceksiniz.

[2011 yılında önceki blogumda yayınlamış olduğum bu yazı Dünyaloji’de olmazsa eksik kalırdı diye düşündüm ve yayınladım.]