Yıllar önce okuduğum ve bu kadar yıl adını duymadığıma hayıflandığım, düşüncelerimde derin izler oluşturan ve hafızamda en sağlam yeri alan bu kitap, dünyaloji‘de ilk ayın kitabı olsun istedim. Bu geç kalınmış bir okumaydı benim için ve de çok zamansız bir okuma (okuduğum sırada vatani görevimi yapıyordum). Ve yazarla çok geç bir tanışma…  Ursula K. Le Guin; Mülksüzler…

Yazar kitabı 1974 yılında yazmış olsa da Türkçe ilk baskısı 1990’da yapılmış; yani ülke olarak bir geç tanışma yaşamışız. Bir Ütopya-Distopya-Bilimkurgu olan Mülksüzler; birbirinden steril ve oldukça uzak Anarşist bir toplumla kapitalist (belki de neo-liberal) bir toplumu; Anarres’te doğup yolu Urras’a düşen Shevek’in deneyimi ve dönüşümü zemininde karşı karşıya getiriyor. Bu arada tabi ki okuyan da bir düşünce yumağında dönüp duruyor.

İlk başta bir anarşizm ütopyası şeklinde algılanabilecek olan kitapta; sistem, insanın en ilkel duygularıyla yaralanmaya başlayıp Shevek’i bir şekilde kendinden yavaş yavaş uzaklaştırmaya başladığında ve Shevek kapitalist dünyaya yollandığında her iki sistemin de işleyen ve tökezleyen yönleriyle karşılaşıyoruz. Özünde otoriteye yer olmayan bir sistemde yeşermeye başlayan otoriter yapılar; tamamiyle özgürlükçü bir düşüncenin toplum baskısı ile soluklaşmaya başlaması; sistemin kurucusu olan Odo’nun giderek bir puta, söylediklerinin de dogmalara dönüşmesi ile benim de bugüne kadar hep dediğim şeyi bana geri anlatıyordu: bir sistem teoride mükemmel de görünse; pratikte insandan kaynaklanan kusurlarla hastalanmaya mahkumdur.

Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin

Yazar hakkında bağlantılar:
Le Guin Dünyasında Yolculuk
Ursula K. LeGuin
ekşisozlukte Ursula K. Le Guin
Kitap hakkında bağlantılar:
Mülksüzler – Metis Kitap
Mülksüzler
ekşisozlukte Mülksüzler

Okumayanlar için büyük bir eksiklik olacak bir kitap Mülksüzler.